14918
1438397

XXXI Mistrzostwa Europy w Karate Tradycyjnym

4-9 grudnia 2013, Praga (Czechy)

Złota reprezentacja – Polacy najlepsi na Mistrzostwach Europy w Karate Tradycyjnym

W Pradze zakończyły się właśnie XXXI Mistrzostwa Europy w Karate Tradycyjnym, w których  wystartowało 185 zawodników z 14 państw. Polacy potwierdzili swoją niezaprzeczalnie mistrzowską pozycję w Europie! Seniorzy zdobyli 13 złotych medali – są mistrzami we wszystkich konkurencjach! Poza tym przywiozą 7 srebrnych i 1 brązowy krążek. Znakomicie spisali się również reprezentanci Polski w kategorii młodzieżowców (14 medali: 8 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy), juniorów (15 medali: 6 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe) oraz kadetów (7 medali: 4 złote, 3 srebrne).

Trzy złote medale do Polski przywiezie Damian Stasiak (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki) – najlepszy w Europie wśród seniorów we wszystkich konkurencjach kumite: ko-go kumite, kumite indywidualne i drużynowe. – Był to dla mnie fantastyczny rok zarówno sportowy – wygrałem wszystkie najważniejsze zawody, jak i w życiu osobistym – urodziła mi się córeczka oraz zaręczyłem się. Chciałbym podziękować mojej narzeczonej, która mnie bardzo wspiera i jest bardzo wyrozumiała dla moich ciągłych treningów, zgrupowań i zawodów.

Podwójne złoto zdobył w Pradze Łukasz Radwański (Kluczborski KK) mistrz Europy w fuku-go i kumite drużynowym.

Wśród kobiet dwa złote i jeden srebrny medal wywalczyła Justyna Marciniak (Lubelski KKT) – najlepsza w kumite i fuku-go. W kata indywidualnym zajęła drugie miejsce, za koleżanką klubową Małgorzatą Zabrocką, która obroniła mistrzowski tytuł sprzed dwóch lat i dodatkowo zdobyła srebro w fuku-go.

Mistrzem Europy w kata indywidualnym został Witold Kwieciński (Łódzka AKT), a Paweł Janusz (AKT Niepołomice) indywidualnie zajął tym razem drugą pozycję.

Złoto w ko-go kumite i srebro w kumite wywalczyła z kolei Maria Depta (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki): – Sezon 2013 zaliczam do najlepszych w mojej karierze. Te zawody to kolejne doświadczenie. Cieszę się z wyniku, ale wiem, że jeszcze dużo pracy przede mną. Szczególne podziękowania należą się Radkowi Olczykowi i kolegom z klubu, bez których ten sukces nie byłby możliwy.
Maria Depta w finale ko-go kumite pokonała Annę Lewandowską (KK Pruszków), która oprócz srebra w tej konkurencji, zdobyła złoto w en-bu, startując z kolegą klubowym Mateuszem Wanatem. Udział w mistrzostwach podsumowała słowami: – Zakończyłam sezon startowy. Startowałam z poważną kontuzją (złamaniem), mimo tego udało mi się wygrać kilka walk i walczyć w finale z Marysią Deptą. Motywację mam w dalszym ciągu oraz chęć rozwoju.

Złoto przywiezie z Pragi także drużyna en-bu w składzie: Jan Kłębek i Bartosz Skwarski (obaj KKT KOBU Wrocław Stowarzyszenie).

Bezkonkurencyjne okazały się również obie drużyny kata – mistrzowskie drużyny tworzą zawodnicy AKT Niepołomice. Złoto w kata kobiet zdobyły: Katrin Kargbo, Anna Mleko i Joanna Musiał, w kata mężczyzn tytuł mistrzowski obronili: Michał Janusz, Paweł Janusz i Rafał Wajda.

Ukoronowaniem startu Polaków i potwierdzeniem mistrzostwa było zdobycie złota przez drużynę kumite w składzie: Jan Kłębek (KKT KOBU Wrocław Stowarzyszenie), Łukasz Radwański (Kluczborski KK), Damian Stasiak (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki) i Łukasz Wójcik (KKT KOBU Wrocław Stowarzyszenie).

– System naszego szkolenia i organizacji działa – bardzo mocno poszliśmy do przodu. Związki karate z innych krajów mogą brać z nas przykład, mogą też wypracować sobie własne systemy szkolenia i organizacji – tymi słowami podsumował mistrzostwa Krzysztof Neugebauer, trener kadry narodowej seniorów i młodzieżowców.